PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10039040}
4,4 50 563
oceny
4,4 10 1 50563
7,0 42
oceny krytyków
Zielona granica
powrót do forum filmu Zielona granica

Nie jestem fanem Ziemkiewicza, ale z jedną jego myślą nie sposób się nie zgodzić. Jesteśmy krajem postkolonialnym i cierpimy na typowe dla tej kondycji bolączki. Przede wszystkim w naszym społeczeństwie istnieją dwa stronnictwa, tubylców i kreolów. Ci pierwsi trzymają się mocno tradycji i patrzą na wszystko co zagraniczne z nieufnością. A drudzy z kolei wręcz przeciwnie. Mają głębokie kompleksy i dla nich wszystko co polskie jest z definicji gorsze a żeby poczuć się chociaż trochę lepiej krytykują krajową mentalność na każdym kroku, bo skoro jej nie lubią to znaczy, że są lepsi, prawda?

Gdzie plasuje się Holland ze swoimi propagandówkami chyba nie muszę pisać? I pół biedy jakby jej "dzieła" były tylko jednostronne, ale one są tak ignoranckie, że aż ręce opadają. Nigdy nie zapomnę jeżyka, ssaka należącego do rzędu nie bez powodu nazywającego się "owadożerami", wesoło zajadającego się jabłkami jak w bajce dla dzieci XD Ta kobieta nie ma żadnych kompetencji żeby wypowiadać się na tematy, które podejmuje, ale skoro wpasowuje się w światopogląd establishmentu to ma posłuch.

I tak też jest z "Zieloną granicą". Łukaszenka w ramach wojny hybrydowej zwozi całe autobusy rosłych chłopów złaknionych zasiłków a ta tworzy fikcję o biednych rodzinach uciekających przed wojną a zły rząd ich nie wpuszcza. Pal sześć, że mamy w kraju 1.3 mln uchodźców z Ukrainy. O tym nawet nie zamiauknie, bo pokazywałoby nas w dobrym świetle a ona produkuje tylko antypolskie gnioty. Jeszcze wykorzystała kultową lokację z Jeruzala XD

Heh, uwielbiam to jak bogacze patrzący na świat zza murów strzeżonych osiedli są skorzy do oceniania szarych ludzi i ich rzeczywistości. To nie ich dotkną konsekwencje nielegalnej imigracji a mają najwięcej do powiedzenia. Żenada...

Kwarc

bardzo trafnie napisane, fajnopolacy poczytajcie se, o ile nie za długie

ocenił(a) film na 1
Kwarc

Bardzo bardzo w punkt.

Kwarc

Świetne podsumowanie, mam podobne zdanie. Pani Holland zamiast kręcić filmy o uchodźcach w lesie, bardziej by się przysluzyla, gdyby ich przygarnęła do siebie do domu. Ale... No właśnie. Latwiej nakręcić gniota, który rzekomo ma jakos przyczynić sie do poprawy sytuacji tych ludzi. A ze napluje przy tym wszystkim Polakom w twarz to juz nieważne.

Gorzka_M

W punkt

Ekowilk1

W punkt G oczywiście.

Gorzka_M

Ale pani Holland udziela pomocy uchodźcom. Po drugie - dzięki filmowi można zobaczyć, jak sprawy na granicy się mają - w końcu rząd uniemożliwił dziennikarzom relacjonowanie tych wydarzeń. Polecam obejrzenie filmu, wypowiadanie się potem. I o jakie propagandówki Holland chodzi? Tajemniczy ogród? Olivier Olivier?

patrice_filmweb

Za to w Internecie jest całkiem sporo materiału o tym, jak wyglądają sprawy na granicy i nie wyglądają jak w filmie.

ocenił(a) film na 10
patrice_filmweb

holand z pomocą dla uchodźców, zakompleksione osoby wystawiajace 1/10 bez obejrzenia bez pomocy od specjalisty. Tyle w temacie różnic w wychowaniu i wykztalceniu miedzy holand a tego typu kategoria widza.

patrice_filmweb

Cały czas słyszę, że nie jest to film dokumentalny tylko fabularny, więc albo ktoś robi z widzów idiotów ( dodatkowo do robienia z Polaków bydlaków) albo idi… robisz z siebie Ty. Poza tym słyszałem opinie, że ten film to w sumie przedstawia sytuację na granicy izraelsko -palestyńskiej , że taka była inspiracja reżyserki

ocenił(a) film na 10
Gorzka_M

a skąd wiesz, że nie przyjęła ich do domu? Poza tym artysta ma chyba prawo kręcić film o czym chce i jak chce?

Strykasia

"a skąd wiesz, że nie przyjęła ich do domu?
A skąd wiesz, że przyjęła?

"Poza tym artysta ma chyba prawo kręcić film o czym chce i jak chce?"
Ma. Pod warunkiem niesugerowania widzowi, że to jest jakiś paradokument.

Strykasia

Czesc, jestem artystą. Chciałbym nakrecic film o twoim ojcu gwałcącym dzieci, oraz twojej mamie, która w moim filmie bedzie prostytutką oddającą się za 5 zł.
Oczywiscie to bedzie fikcja wiec spoko ;)

ocenił(a) film na 2
Strykasia

Czyli może sobie nakręcić np. o hitlerowskich Polakach którzy napadają na Niemcy i mordują Europejczyków w obozach ? Serio ? Dobrze się pani czuję , czy było zderzenie z pendolino ?

krzysieksalata

Ekhem, "nazistowskich" jak już;]

użytkownik usunięty
Kwarc

Zapomniałeś napisać o aferze wizowej skoro już tak chcesz popisać się. Łamiesz regulamin i mylisz portale, hejtowac idź do swoich.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 1

Jaka afera wizowa!? To wymysł i kłamstwa PO. Są nieprawidłowości i przestępstwo, które natychmiast zostały rozwiązane. Zerwanie umów z firmami które to umożliwiały, Dymisje oraz areszt dla 7 osób. Za PO to by ich na wyższe stanowiska przenieśli. A poza tym w ogóle by to nie zostało ujawnione. Sprawa dotyczyła 268 wiz a nie 250 tysięcy jak kłamią z PO i przychylne im media...

ocenił(a) film na 5
honky2000

Tako rzecze pistv ;]

honky2000

Czyli ktoś , kto który ukradł 10 zł to nie złodziej ?

honky2000

Tłumacz dalej - to są właśnie ;ludzie, którzy z dystansu nie umieją na nic spojrzeć, bo wystarczy, że pojawi się tam jakiekolwiek nawiązanie do pisu :/

ocenił(a) film na 1

ta cała "afera wizowa" to praktyki które trwają od ponad 20 lat...

W kwestii imigrantów, PO od PiS-u różni się tylko tym, że PiS sprowadza dzikusów za łapówki, a PO chce to robić za darmo. Zobaczymy ile Tusk ich sprowadzi i na jakich zasadach jak wygra wybory (te czy następne). Po owocach go poznacie.

ocenił(a) film na 5
Kwarc

Faktem jest też że były tam kobiety i dzieci ;]

ocenił(a) film na 1
Rafaelll80

i co to zmienia?

ocenił(a) film na 5
Dziwus

To że reżyser nie musi kręcić o byczkach tylko może o dzieciach, nie ma za co

ocenił(a) film na 1
Rafaelll80

nie zmienia to faktu że mówimy o działaniach mających cechy wojny hybrydowej. Ciekawe jak te biedne kobiety i dzieci znalazły się na tej granicy.

ocenił(a) film na 5
Dziwus

Co mnie to obchodzi ;] Fajnie że jednak przyznajesz że kobiety i dzieci się tam trafiają

Rafaelll80

Jak uczciwi SSmani. Taki sam odsetek.

ocenił(a) film na 7
Kwarc

Jesli podzieleni jestesmy na dwa plemiona jak podajesz za Ziemkiewiczem (choc uwazam ze jest ich wiecej niz tylko dwa), To pelen kompleksow jest raczej ten pierwszy gang, swiadczy o tym chocby goraczkowa reakcja na film. Przeciez ni mniej ni wiecej jest to tylko film i nic wiecej. Histeria jaka mu towarzyszy to wypisz wymaluj Gomułkowska połajanka na Dziady Dejmka. Śmieszne sa tez opinie o stronniczosci. Sztuka nigdy nie byla i nie bedzie obiektywna.. i cale szczescie. A kompetencje do wypowiadania sie, Holandowa ma takie same jak ty do komentowania. Poki co jeszcze mozemy byc wolni na tym kawalku niziny srodkowoeuropejskiej.

prg197

Jeśli niechęć wobec filmu, który przedstawia nieprawdziwy i zwyczajnie krzywdzący obraz Polski i Polaków świadczy o kompleksach to nie mam pytań :P Niemniej oczywiście, sztuka nie jest obiektywna a Holland ma prawo do własnych poglądów, ale tak samo ja mam prawo zauważyć, że to czym je argumentuje to jedno, wielkie kłamstwo. A czy kompetencje do komentowania mamy takie same? No nie wiem, ja w przeciwieństwie do niej przynajmniej mieszkam w tym kraju :P

ocenił(a) film na 7
Kwarc

Nie wiem czy ktos z was widzial ten film?
Ja go widzialem i powtarzajac za pawicowym komentariatem ze jest to antypolski film, to rownie dobrze mozna by powiedziec ze jest to duzo bardziej antybialoruski film. Wiecej, jest to nawet w pewnym sensie antyaktywistyczny film i antyopresyjny i antysystemowy i tych anty mozna by wymieniac.
Polscy pogranicznicy w tym filmie sa rozni, sa postacie bezwzgledne, sa naiwne, dobre, są zbuntowane, sa cierpiace, sa empatyczne, sa myslace itd. Natomiast bialorusini sa pokazani tylko jako bezwzgledni oprawcy.
Nawet postacie po drugiej stronie polskiego sporu politycznego sa pokazane w rozny sposob. Nie ma tam jednego wymiaru.

Dlaczego uwazasz ze ten film jest jednym wielkim klamstwem?
Co jest w nim klamliwego?

prg197

O rany, w końcu komentarz kogoś, kto oglądał film... Niewiarygodne ... A poza tym to tu chyba dużo troli. Ktoś bardzo pilnuje interesów. Okropne, że nawet na takim portalu.

prg197

Właśnie te „nieoczywistości” dla pseudointeligentów to narzędzie Putina. Oni mają twardy przekaz, a my niejednoznaczny. Każdy wyłom w prostej zasadzie, że Polacy mają prawo do obrony swojej granicy, jest punktem dla Putina.

ocenił(a) film na 7
Hootchy

A kto mowi ze nie maja prawa!?

prg197

Co jest w nim kłamliwego? Skoro oglądałeś film to powiedz proszę czy pokazano, że większość osób szturmujących granicę to nie rodziny z dziećmi a młodzi mężczyźni zachowujący się agresywnie i roszczeniowo? Czy pokazano, że lewicowi aktywiści często zachowywali się ignorancko, irracjonalnie i na dobrą sprawę szkodzili? Tak jak nie przymierzając, Agnieszka Holland ze swoim filmem? Nie? No to byłoby w nim kłamliwe. Bo można stworzyć narrację opartą na okruchach prawdy a i tak tworzyć fałszywy obraz, to się "cherrypicking" nazywa. Tak jest ze wszystkimi filmami Vegi. Czy w, nie wiem, szpitalach dochodzi do tego wszystkiego co pokazuje? Tak. Czy jego produkcje dają dobre wyobrażenie o ogóle ochrony zdrowia? Nie.

Kwarc

Natknęłam się niedawno na film "Nie zawahaj się", w którym holenderscy żołnierze zmagają się z roszczeniowym i agresywnym chłopcem. Ich jest trzech, on jest jeden, ale on jest na swoim terytorium, W każdym razie jego zachowanie staje się coraz bardziej nieznośne. Napięcie zostało zbudowane perfekcyjnie, dzięki czemu można zrozumieć kolejne posunięcia żołnierzy. U Holland tego nie ma, i wcale nie musiałam oglądać "Zielonej granicy", bo wiem to z wypowiedzi ludzi, którzy oglądali. Wszyscy są zgodni co do jednego, u Holland uchodźcy wzbudzają jedynie współczucie. W holenderskim obrazie moje współczucie wzbudzali żołnierze, choć wcale nie pochwalałam ich czynów. Opinie na temat "Zielonej granicy" wyraźnie pokazują, że film jest wyraźnie tendencyjny, moralizatorski i grubo ciosany. nie ma w nim miejsca na subtelności, czy jakiekolwiek zniuansowanie, nie mówiąc już o wątpliwościach czy trudnych wyborach. A już czymś, co mnie najbardziej od niego odrzuca jest Stuhr wygłaszający swoją osobistą niechęć do władzy. No, ale przecież wg twórców to jest sztuka, nie publicystyka. Czyżby???

arma

> Tendencyjny, moralizatorski i grubo ciosany. Brak w nim miejsca na subtelności czy jakiekolwiek zniuansowanie.

Tak w ogóle to tymi słowami byłoby można podsumować całokształt twórczości Holland. Oczywiście krytycy w ogólności są nią zachwyceni, ale to dlatego, że mylą zgodność ze swoimi poglądami z jakością :P

Kwarc

Nie no, ja tak daleko bym się jednak nie posunęła. Tym bardziej, że kiedyś autentycznie poruszył mnie wykreowany przez Holland i główną aktorkę obraz zwykłej listonoszki z "Kobiety samotnej", czy naiwnej i zmanipulowanej bohaterki z "Placu Waszyngtona". No ale te fabuły skupiały się na intymnych historiach jednostek, a warsztatowo reżyserka działa sprawnie i potrafi wykreować konsekwentne i przekonujące światy. Dlatego też pomimo może nawet pewnego zaangażowania politycznego, wymienione przez mnie tytuły są do dziś czytelne, zniuansowane, subtelne, nieoceniające i bez łopatologii moralizatorskiej.

arma

Widziałem podobną akcję z Holandii, tyle że nie było tam trzech żołnierzy, a trzej śniadzi książęta i jeden rudy holenderski chłopiec, który udzielił im lekcji geografii:D
https://twitter.com/AntiWhiteWatch1/status/1701662488713126314

Kwarc

Ale co pokazano, a co nie, to możesz sprawdzić osobiście, nawet za 20 zł. Nie musisz o to pytać na forum.

Dorota_225

Skoro unikasz odpowiedzi na pytanie to domyślam się, że brzmią one "nie" :P

Kwarc

"domyślasz się"? Zamiast zobaczyć film? Dyskutujesz o własnych domysłach? Każdy film oceniasz na podstawie własnych domysłów?

Dorota_225

Nie, jak już pisałem, oceniam film na podstawie materiałów promocyjnych i wypowiedzi twórców. A co do "domyślania się" to zamierzasz odpowiedzieć na pytanie czy wolisz chwytać mnie za język?

prg197

A hordy młodych mężczyzn rzucających kamienie w pograniczników też są?

ocenił(a) film na 1
prg197

Jak Ci pluja w morde, to mowisz, ze to deszcz?

ocenił(a) film na 5
Help3r

No wyborcy pisu tak cały czas twierdza mimo że władza im hara na twarz

ocenił(a) film na 7
prg197

Oczywiście, że pełen kompleksów jest ten pierwszy gang (pisowski). To oni boją się wszystkiego, co zagraniczne i wszystko, co według ich prostackiego myślenia nie wlicza się do kultury polskiej należy zniszczyć, atakować i spalić (słynne palenie Harrego Pottera przez jakiegoś klechę)
Nie rozumieją, że nie każdy jest wierzący i nie chce, aby kościół wpieprzał się w szkolnictwo czy ustawodawstwo.
Poza tym widać ich hipokryzję, jak ktoś na Zachodzie pada ofiarą cancel culture ( sprzeciwiam się temu)
, to od razu podnoszą raban. Jednak sami są chcą stosować własne "cancel culture" wobec innych.

Maksymilian_16

Widać Twoją fikację. Podział jest głębszy i wymienione grupy to nie jest po prostu PiS i inni choć dziś granica jeat bliska temu

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones